تجارت بین الملل

تجارت بین الملل

تجارت بین المللی کالا و خدمات از هزاران سال پیش در بخش های مختلف جهان رواج داشته است و با خود مسائل حقوقی بی شماری را به همراه دارد. 

نکته بنیادی در مورد تجارت بین الملل این است که فعالان این حوزه، هر یک، تبعه کشوری با نظام حقوقی مخصوص به خود است و این تفاوت فرهنگ و نظام حقوقی بستن بروز اختلافات است. حقوق تجارت بین الملل در تلاش است تا با شناسایی این تفاوتها، مقررات یکسانی جهت تسهیل تجارت تعریف و کشورها را در امر تصویب قوانین مرتبط با این حوزه یاری کند. از سوی دیگر ویژگی سیال تجارت به گونه ای است که تجار و شرکتهای بزرگ نمی توانند در انتظار تصویب قوانین توسط دولتها باشند و ناگزیرند در مواردی که قوانین مشخصی وجود ندارد، رویه ها و عرفهایی را ایجاد کنند که این عرفها در حال حاضر مهمترین منبع حقوق تجارت بین الملل است.

به عنوان مثال قرارداد خرید 1000 دستگاه یخچال صنعتی را در نظر بگیرید که توسط شرکت ایرانی به شرکت کره ای سفارش داده می شود. از لحظه آغاز مذاکرات پیش قراردادی مسائل مبهم و تفاوتهای حقوقی گریبانگیر طرفین است. طرفین میبایست در مورد مسائل حساسی چون زمان انعقاد و نافذ شدن قرارداد، مبلغ، نحوه پرداخت، ضمانتنامه های بانکی، بیمه های مختلف، عوارض گمرکی، نحوه حمل و نقل کالاها، بسته بندی، بازرسی کالا در مبدأ و ... مذاکره و توافق کنند و هر یک از این موارد می تواند موجب بروز اختلاف و ورود زیان به طرفین شود.

تفاوت نظام‌های حقوقی متبوع هر یک از طرفین، متفاوت بودن استنباط ها و برداشت ها از مسائلِ کسب و کار، پای‌بندی به عهدها، متفاوت بودن فرهنگ‌های کار و آداب اجتماعی و دیدگاه های طرف‌ها و نظایر آن، خوش‌قولی، نظم، و مانند آنها می‌تواند در مرحله ی مذاکراتِ اولیه، عقد قرارداد، اجرای قرارداد، یا رفتارها و واکنش ها در قبال اختلاف ها خود را نشان دهد. حسن نیت  یا سوءنیت، اعتماد یا بدبینی، صبر و متانت یا واکنش آنی، اعتقاد به مذاکره یا اعتقاد به ارجاع به دواوین دادگستری، و نظایر آن می‌توانند عامل بروز اختلاف در قراردادهای تجاری بین المللی باشند.

مؤسسه حقوقی حامیان داد با بهره گیری از دانش و تجربه اعضای متخصص خود، در صدد است تا خلاءهای موجود در این زمینه را در استان آذربایجان شرقی و در چشم اندازی وسیعتر در سطح کشور شناسایی و مشاوره های لازم را به مراجعین و موکلین محترم ارائه کند. متخصصین این مجموعه، با تسلط به زبان انگلیسی (زبان اصلی تجارت بین الملل) و جنبه های حقوقی تجارت بین الملل، آمادگی دارند تا مدیران شرکت-ها و تجار را در جلسات مذاکره پیش قراردادی و تنظیم قراردادهای فنی در داخل و خارج از کشور همراهی کنند و در صورت بروز اختلاف، به عنوان وکیل یا داور در داوری های بین المللی حضور یابند.
 

تجارت بین الملل
0 دیدگاه

دیدگاه خودتان را ارسال کنید

6 - پنج =